Instytut Germanistyki | Uniwersytet Warszawski

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia. Z okazji jubileuszu DHI zaprasza do Kinoteki (Pałac Kultury), sala nr 3, na przegląd polsko-niemieckich koprodukcji z historiami miłosnymi w tle. Filmy powstały w różnych dekadach i są świadectwem współpracy filmowców z Polski, NRD, RFN, a także współczesnych Niemiec.

16.10.2023, godzina 20:00Miłość w Niemczech (1983), RFN, reż. Andrzej Wajda, wprowadzenie: Kamila Żyto

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Pauline jest młodą kobietą, której mąż przebywa obecnie na froncie. Samotna kobieta nawiązuje romans z młodym Polakiem, który został przywieziony na roboty przymusowe. Nie spodoba to się jednak mieszkańcom miasteczka, którzy są oburzeni zachowaniem Pauline.

23.10.2023, godzina 20:00Wróżby kumaka (2005), Polska/Niemcy, reż. Robert Gliński, wprowadzenie: Magdalena Saryusz-Wolska

Gdańsk, rok 1989. W Polsce kończy się epoka komunizmu, w Niemczech upada Mur Berliński. Na jednej z gdańskich ulic przypadkiem wpadają na siebie Aleksandra i Alexander – Polka i Niemiec. W nowej, nie zawsze łatwej, sytuacji politycznej połączą ich wspomnienia, miłość i krytyka stereotypów w myśleniu na temat pojednania Polaków i Niemców.

6.11.2023, godzina 20:00Letnie przesilenie (2014), Niemcy/Polska. reż. Michał Rogalski, wprowadzenie: Ewa Fiuk

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. Tymczasem Romek pomaga matce, pracując jako pomocnik maszynisty. Pewnego dnia kradnie walizkę z płytami i patefonem. Wydarzenie to sprawi, że drogi Romka i Guido przetną się, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.