22 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Wydziału Neofilologii odbędzie się debata z cyklu „żyj chFILO” pt. „Hej Siri, czy można już panikować? O przyszłości filologii w dobie AI”. W debacie udział wezmą prof. dr hab. Ewa Pilecka (Instytut Romanistyki) oraz Edwin Bendyk (Fundacja Batorego), a moderować będą dr hab. Monika Kostro (Prodziekan ds. studenckich) i Małgorzata Cybulska (Samorząd Studentów WN).

Prof. Pilecka specjalizuje się w językoznawstwie kognitywnym i komputerowym oraz badaniach korpusowych. Z kolei Edwin Bendyk jako dziennikarz i aktywista zajmuje się wpływem technologii na życie społeczne. Ze zderzenia tych dwóch perspektyw spróbujemy wydobyć odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka filologię i filologów?

Na debacie poruszymy takie zagadnienia jak:
* jak działa chatGPT i czy możemy mu ufać?
* jak odróżnić tekst napisany przez człowieka od tego napisanego przez nie-człowieka i jaka jest w tym rola filologa?
* czy AI zabierze nam pracę, czy może da nowe możliwości?
… i wiele innych!

Link do wydarzenia: Hej Siri, czy można już panikować? O przyszłości filologii w dobie AI | Facebook